AutoCAD 2015 přivítá uživatele novou výchozí obrazovkou. Uživatelé starších verzí si na její předchůdkyni určitě vzpomenou.
Karta Vytvořit na výchozí obrazovce usnadňuje přístup k naposledy otevřeným dokumentům, šablonám a on line možnostem Autodesk 360. Lze na ní také připnout často otevíraný soubory nebo nastavit hardwarovou akceleraci.
Další změnou je tmavší uživatelské prostředí. Cílem bylo minimalizovat namáhání očí při dlouhodobé práci a snížit množství barevných kontrastů. Mohu říci, že se to vývojářům opravdu povedlo, prostředí je opticky velice příjemné. Jen může být svou šedou uniformitou lehce matoucí pro nové uživatele. Nicméně kdo bude mít potřebu přímé prezentace na dataprojektoru a ne úplně ideální světelné podmínky, bude pravděpodobně nucen hledat jiné barevné nastavení.
Nyní začneme nový výkres a podíváme se, co se změnilo.
Předem asi nebudou potěšeni příznivci starých uživatelských prostředí. Ve verzi 2015 definitivně zmizelo prostředí AutoCAD Classic. Pro opravdu skalní příznivce starých panelů nástrojů se dá z předchozí verze migrovat.
Pokud se v nápovědě u příkazu objeví ikona, lze si jedním kliknutím nechat ukázat její pozici v pásu karet. Na ikonku potom odkáže nepřehlédnutelná červená šipka. Užitečná drobnost.
Zobrazení ikony USS, View Cube, panelu navigace a karet rozvržení lze přepínat přímo z pásu karet.
Zcela je přepracována i stavová lišta. Staré známé KROK, RASTR, ORTO... definitivně zmizely a jsou nahrazeny tlačítky s leckdy zajímavým popisem.
I jejich počet byl zredukován, zmizelo například TLČ a nově přibyla funkce Izometrické kreslení. Zobrazená tlačítka lze vybrat po klepnutí na poslední ikonu stavového řádku Přizpůsobení.
Poměrně výrazně a příjemně se změnil dialog pro vkládání bloků. Je přístupný přímo z pásu karet i s velmi přehlednou galerií s náhledy bloků.
Další novinkou je kupříkladu vyhlazení čar – systémová proměnná LINESMOOTHING nyní umožňuje ovládat zobrazení vyhlazování čar a to bez dopadu na výkon. Zvláště je její efekt viditelný u šikmých čar pod malým úhlem. Pro časté uživatele funkcí OPolygon a KPolygon bude vítanou pomůckou přímá možnost využití podobné funkce jen podržením tlačítka při výběru, bez nutnosti spouštění z kontextových menu, nebo příkazového řádku.
Zajímavou drobností je i grafika při použití příkazu Oříznout – při přejetí kurzorem se jasně zobrazí informace, zda lze/nelze objekt oříznout. Při použití příkazu „Prodloužit“ naopak pomůže náhled, jak operace dopadne.
Kladně hodnocené je i vylepšení chování kót při umisťování, odrážky a zlomky v MTextu, Geopozice lze vytisknout a nakonec – je vylepšené i chování křivky, která občas v předchozích verzích nešla např. zaoblit.
Subjektivně zhodnoceno – nová tvář uživatelského prostředí působí příjemně, drobná uživatelská vylepšení v několika příkazech jsou užitečnými pomůckami a často bývají vděčnější, než rozsáhlé změny v celých konceptech a zavedených principech. Snad jen absence starého uživatelského prostředí by mohla někomu vadit, jinak z tohoto pohledu lze hodnotit verzi AutoCAD 2015 jako velice povedenou.